ТЕСТ: «ЛЮДИНА НА ТРИБУНІ»
Усі, кому доводиться виступати перед аудиторією, повинні мати свій спосіб спілкування перед слухачами. Їх можна поділити на дві великі групи.
Представники першої підкоряють собі аудиторію. Звичайно, вони враховують її безпосередню реакцію, але визнають за краще «тримати кермо» у своїх руках. Не допускають вільностей у поведінці та мові. Назвемо такий стиль «авторитарним».
Ті, що належать до другого типу, певною мірою самі підкорюються аудиторії. Вони мають різноманітний вибір поведінки на трибуні: спілкування, виголошення промови. Їм властива більш гнучка манера спілкування з врахуванням реакції аудиторії. Назвемо цей тип «демократичним».
У тих і інших є свої переваги і недоліки. Зайва незалежність аудиторії може зробити виступаючого нечутливим до інтересів слухачів. А намагання у всьому іти за аудиторією може призвести до втрати авторитету і ефекту від виступу. Ви самі маєте вибрати слушний спосіб спілкування залежно від темпераменту, характеру, індивідуальних якостей. Але непогано все ж таки знати до якої категорії ви належите, щоб уникнути крайнощів.
1. Чи маєте Ви потребу у ретельній підготовці до будь-якого виступу у залежності від характеру аудиторії, навіть якщо Ви не раз виступали на цю тему?
2. Чи відчуваєте Ви себе після виступу «вижатим», з різким падінням працездатності?
3. Чи хвилюєтесь перед виходом на трибуну настільки, що повинні «переборювати» себе?
4. Чи завжди Ви однаково починаєте виступ?
5. Чи приходите Ви задовго до початку виступу?
6. Чи потрібні Вам 3 – 5 хвилин, щоб установити первісний контакт з аудиторією і примусити уважно Вас слухати?
7. Чи намагаєтесь Ви говорити за суворо накресленим планом?
8. Чи любите під час виступу рухатись?
9. Чи відповідаєте на записки із запитаннями по ходу надходження, не групуючи їх?
10. Чи встигаєте під час виступу пожартувати?
Якщо Ви відповіли однозначно на усі запитання, значить Вам властивий індивідуальний стиль.
Позитивні відповіді на запитання 1, 4, 5, 6, 9 і негативні на решту свідчать про те, що Ви належите до авторитарного типу. Якщо навпаки – до демократичного.
Якщо Ви відповіли «ні» на запитання 2, 3 і 5, значить у Вас сильний тип нервової системи.
«Ні» при запитаннях 1, 4, 6 і 10 свідчить про жвавість Ваших емоцій.
Якщо виявлено, що Ви належите до першого типу, не намагайтесь копіювати манеру іншого. Ви повинні завчасно проробити свою тему так, щоб передбачити все, що стосується композиції, змісту та мови, і скласти докладний попередній конспект, навіть якщо не збираєтесь говорити «по бумажкє».
Порада демократичному типу: намагайтесь бути у формі, перш ніж вийти на трибуну, максимально контролюйте свою поведінку, міміку, жести, щоб виробити специфічну манеру з аудиторією.