П'ятниця, 16.11.2018, 01:48
Вітаємо на сайті САШБ! Гость | RSS

Славутицька асоціація шкільних бібліотекарів

Методична скарбничка бібліотечного фахівця

Головна » Статьи » Організація роботи бібліотеки » Планування роботи бібліотеки

Про проведення Місячника книжки “Від книги до світла, до знань, до життя в загальноосвітніх, дошкільних та позашкільних закладах освіти
Про проведення Місячника книжки "Від книги до світла, до знань, до життя в загальноосвітніх, дошкільних та позашкільних закладах освіти в 2010 році ”  

Методичні рекомендації керівникам закладів освіти,  класним керівникам, шкільним бібліотекарям   
  

Міський методичний центр пропонує загальноосвітнім, дошкільним та позашкільним закладам освіти провести протягом березня 2010 року загальноміську акцію Місячник книжки під єдиним гаслом: «Книга пробуджує розум до навчання i творчості».  

Плануючи акцію, просимо  керуватись Положенням про Місячник книжки «Від книжки, до світла, до знань, до життя», затвердженим відділом освіти у 1997 році та наказом відділу освіти №34 від 22.02.2007 «Про місячник книжки», де головна мета Місячника визначена, як стимулювання і підтримка читання, широке використання потужних можливостей літератури у вихованні підростаючого покоління.

Місячник книжки багатогранний за  змістом і широкий за віковим діапазоном комплексний захід, його ефективність значною мірою залежить від координації дій усіх учасників навчально-виховного процесу, зокрема від чіткого планування заходів та визначення конкретних завдань адміністрації школи, вчителів, бібліотекарів, учнівського та бібліотечного активів.

Плануючи Місячник, необхідно врахувати заходи, передбачені  річними планами роботи, планами виховної роботи,  шкільної бібліотеки,  роботи ШМО, а також – знаменні та пам’ятні дати року, пропонуємо також долучитися до участі в масових заходах, які пропонує міський бібліотечно-інформаційні центр.

Дитинство – це той неповторний час, коли маленька людина відкриває для себе світ, і гарна дитяча книга відіграє в цьому провідну роль. Дошкільним навчальним закладам  радимо використовувати наступні методи роботи  з дітьми:

- організувати тижні з ознайомлення дошкільників з творчістю письменників, чиї твори рекомендовані чинними програмами з дошкільного виховання;

- провести години спілкування «Мої улюблені книжки»;

- організувати екскурсії до бібліотечно-інформаційного центру для дітей та юнацтва тощо.

У загальноосвітньому навчальному закладі
головним ініціатором, центром з організації та проведення Місячника  мусить стати бібліотека, навколо якої згуртовується бібліотечний актив учителів та учнів. Загальне керівництво заходом доречно покласти на заступника директора з виховної роботи або іншого члена адміністрації на розсуд директора.

Зважаючи на те, що Десятиріччя 2003-2012 рр. оголошене ЮНЕСКО «Десятиріччям  грамотності для того, щоб всі діти Землі стали грамотними», а бути грамотним – це: мати освіту на рівні середньої школи; вміти працювати на комп'ютері; вміти спілкуватися рідною та іноземною мовами; вміти швидко і якісно працювати з інформацією, тобто прочитати, вибрати і організувати інформацію, зробити нотатки по тексту, викласти, написати відповідний текст, який може вміщувати листи, довідки, повідомлення, пропонуємо на початку Місячника провести години спілкування в класних колективах, за орієнтовною тематикою: «Книга пробуджує розум до навчання i творчості», «Книга подібна воді – дорогу проб'є усюди», «Книга  і  комп'ютер в інформаційному суспільстві: сучасне і майбутнє».

Доцільно буде провести анкетування учнів «Чи гарний я читач?», скористатися афоризмами про книги. (Додаток 1, 2)

В рамках Місячника передбачити проведення тематичних тижнів.

Перший тиждень проходить від гаслом:  «Є книги, незаслужено забуті; нема жодної, яку б незаслужено пам'ятали». 

В рамках тижня пропонуємо провести заходи на відзначення 65-ти річчя Великої Перемоги. Минають роки та десятиліття, зростають нові покоління людей, але живий в людській пам'яті великий подвиг нашого народу в битві з фашизмом. Ніколи не забудемо імена героїв, що віддали свої життя за свободу Батьківщини, їх імена по гідності увічнені на обелісках, в історичних довідках та у творах художньої літератури.

Пропонуємо популяризувати літературу про війну, особливу увагу звернути на твори О. Довженка, Ю. Збанацького, А.Малишка, П. Тичини, М. Рильського, О. Гончара, О. Коломiйця, Л. Костенко, Г. Тютюнника, Б.Окуджави, К.Симонова та iнших. Якщо уважно вчитатися, то війна письменниками зображена у двох планах:

перший – прославлення героїзму народу, романтизацiя i частково iдеалiзацiя рис, які оголила війна – безстрашність, патріотизм, героїзм, дружба, згуртованість;

другий – змалювання правди про війну: причини початку війни, сталінська політика, помилки у вiйнi, недоліки i прорахунки.

Другий тиждень проходить від гаслом: «Пам’ять століть, відтворена у слові, музиці, живописі».

В ході цього тижня пропонуємо організувати Шевченківські дні, доречним тут буде вшанування митців-ювілярів, відзначення історичних пам’ятних дат тощо.

Пропонуємо для ознайомлення пам’ятні дати  березня:

02.03.2010 – 200 років від дня народження Фредеріка Шопена (1810-1849), польського композитора і піаніста.

04.03.2010 – 140 років від дня народження Євгена Оскаровича Патона (1870-1953), українського вченого, інженера.

06.03.2010 – 535 років від дня народження Буонарроті Мікеланджело (1475-1564), італійського скульптора, живописця, архітектора.

09.03.2010 –  День народження Т.Г. Шевченка (1814-1861), українського поета, художника, мислителя

09.03.2010 – 185 років від дня народження Павла Івановича Леонтовича (1825-1880), українського письменника, поета.

19.03.2010 – 115 років від дня народження Максима Тадейовича Рильського (1895-1964), українського поета.

19.03.2010 – 80 років від дня народження Ліни Василівни Костенко (1930), української поетеси.

21.03.2010 – 325 років від дня народження Йоганна Себастьяна Баха (1685-1750), німецького композитора й органіста.

22.03.2010 – 115 років від дня народження Івана Леонтійовича Ле (1599-1641), українського  письменника

Третій тиждень. Під час проведення тижня шкільного підручника радимо зосередити увагу колективу на заходах, спрямованих на формування навичок раціонального читання, вміння працювати з джерелами навчальної літератури. Водночас, необхідно вивчити стан збереження підручників (рейди "Як живеш, підручнику?”, експрес-інформації, відзначення бережливих учнів тощо).

Березень має стати фінальним  у шкільному етапі міського огляду-конкурсу індивідуальних і колективних творчих проектів "Бібліотека ХХІ століття” в рамках Всеукраїнської акції "Живи, книго!”

Четвертий тиждень. Всеукраїнський тиждень дитячої та юнацької книги

Пропонуємо Тиждень проводити спільно з БІЦ, у якому сплановані різноманітні цікаві заходи як для молодших школярів, так і для старшокласників. У закладах доцільно провести:

21.03.2010 –  Всесвітній день поезії  «Є вірші – квіти...»  з нагоди 80-ти річного ювілею видатної української поетеси Ліни Василівни Костенко.

Творчий розвиток Ліни Костенко
— поетеси гострої думки і палкого темпераменту — не був позбавлений ускладнюючих моментів. Обмеження свободи творчої думки, різні «опали» в часи застою призвели до того, що досить тривалий час вірші Л. Костенко практично не потрапляли до друку. Та саме в ті роки поетеса, незважаючи ні на що, посилено працювала, крім ліричних жанрів, над своїм найвидатнішим до сьогодні твором — романом у віршах «Маруся Чурай», за який вона в 1987 p. була удостоєна Державної премії УРСР імені Т. Г. Шевченка.

Книги Л. Костенко «Над берегами вічної ріки», «Неповторність» стали небуденними явищами сучасної української поезії, явищами, які помітно впливають на весь її подальший розвиток.

27.03.2010  Міжнародний день театру  – це свято не лише тих, хто працює в театрі, а й усіх глядачів – дорослих і маленьких, які люблять театр, присвячують своє дозвілля мистецтву, намагаються реалізувати себе як особистість через театр.

Можливо провести загальношкільне свято книги «Бал у королеви Книги» з відзначенням активних учасників та переможців Місячника за участю дитячих самодіяльних колективів, бібліотечних активів, учнівського самоврядування. Познайомити глядачів з історією театру, через театральне мистецтво привернути увагу учасників до бібліотеки, читання, книги. За відповідних умов відвідати вистави, що відбуватимуться у закладах культури міста в рамках Міжнародного дня театру. Про найвідоміші постаті минулого та сучасності у театральному мистецтві оформити книжкові виставки, полички, огляди літератури «Історія українського театру», «Золота маска» тощо.

Основа будь-яких заходів Місячника, запорука успіху – це різнобічне опрацювання літератури, періодичної преси, творча співпраця бібліотекарів, учителів та учнів. Усі заходи, що проводитимуться в рамках Місячника, мають сприяти активізації творчої діяльності дітей та учнівської молоді, їх духовному та емоційному збагаченню, виховувати любов до Батьківщини, до рідного краю, до рідного міста, до своєї сім’ї, формувати громадянську свідомість учнів, інтерес та повагу до культурної спадщини своїх земляків, українського народу та світової культури.

Варто звертати увагу на виховання в учнів інформаційної культури, любові до книги, культури читання, вміння користуватися бібліотекою, на набуття потреби в систематичному читанні літератури для розвитку пізнавальних інтересів і здібностей, для самовдосконалення і саморозвитку.

Основне завдання Місячника
– залучити дітей та учнівську молодь до читання, домогтися, щоб друковане слово: книга, газета, журнал – стали їх постійною потребою. Книга повинна стати другом, порадником, учителем, супутником на все життя!

Для ефективного проведення Місячника доцільно широко висвітлювати заходи у ЗМІ.

Підсумовуючи вищезазначене,  наголошуємо, що запропоновані рекомендації лише дають загальні орієнтири для організаторів Місячника. Важливо, щоб заходи Місячника були педагогічно доцільно організовані, проводились з урахуванням місцевих умов і можливостей, були особистісно зорієнтовані, захоплювали учнів, допомагали їх виявити ініціативу, давали їм почуття радості від пошуку істини та результатів своєї діяльності.

05 квітня 2010 року подати узагальнені матеріали про проведення місячника до методичного центру.    

Рекомендації підготовлено
Методистом  ММЦ
Іванова Я.Є.                                                              

Додаток 1  

ТЕСТ
ЧИ ГАРНИЙ Я ЧИТАЧ?  


Згадайте, ви ще тільки навчилися ходити і говорити, а у ваших руках вже з'явилася книжка. Спочатку ви просто сиділи і роздивлялися малюнки, потім хтось читав вам казки, а незабаром ви й самі навчилися складати літери в слова. Здається, читати - що може бути простіше? Але бути читачем – справжнє мистецтво! Наш тест допоможе визначити, наскільки ви володієте цим мистецтвом.

Відповідайте «так» чи «ні».   

1. Чи поспішаєте ви, коли читаєте книгу, «ковтаючи» її?

2. Чи називаєте ви книгу нудною, якщо не прочитали її до кінця?

3. Ви пропускаєте  під час читання окремі речення, описи, сторінки?

4. Чи намагаєтесь передчасно дізнатися про розв'язку книги?

5. Обов'язково пам'ятати ім'я автора книги?

6. Чи є у вас звичка читати завжди і всюди, де тільки є для цього можливість?

7. При читанні ви зустрічаєте незрозуміле слово. Звертаєтесь до словника, щоб дізнатися, що воно означає?

8. Чи маєте звичку розтягувати без потреби на довгий час читання однієї книги?

9. Читаєте лежачи?

10. Скільки сторінок ви читаєте щодня?       

а) 0 - 1 сторінку;       

б) 5-10 сторінок;       

в) 11 сторінок і більше.  

КЛЮЧ ДО ТЕСТУ:  

Якщо ви відповіли "так" на питання 5, 6, 7, а також обрали відповідь 10 б) або 10 в) – вітаємо, ви гарні і талановиті читачі!

Якщо ви відповіли "так" на питання 1, 2, 3, 4, 9  і обрали відповідь 10 а) – ви ще не дуже підготовлені читачі.  

Бажаємо успіхів у самовдосконаленні!  

В основу цього тесту покладені  Дванадцять правил читання від Івана Огієнка.                                  

Додаток 2  

Афоризми про книгу 

- «Книги – морська глибина, хто в них пірне аж до дна, той хоч і труду мав досить, дивнії перли виносить» 
Іван Франко


- Є книги, з яких можна довідатися про все, й нічого не збагнути.


Йоганн Вольфганг Ґете


- Є книги, незаслужено забуті; нема жодної, яку б незаслужено пам'ятали.
Вістей Х'ю Оден


- Є велика різниця між людиною, яка хоче прочитати книгу, й людиною, якій потрібна книга, щоб почитати.
Ґільберт Честертон


- Велика-бо користь буває чоловікові від науки книжної, бо книги вказують нам і навчають нас, як іти шляхом покаяння, і мудрість, і стриманність здобуваємо із слів книжних. Книги подібні рікам, що тамують спрагу цілого світу – це джерела мудрості. Книга – бездонна глибина, ми ними в печалі втішаємось, вони - узда для тіла і душі. Мудрість – велика.
«Повість минулих літ»


- Коли старанно пошукаєш у книгах мудрості, то матимеш велику користь для душі. Бо той, хто часто читає книги, той з Богом бесідує, або зі святими мужами.
«Повість минулих літ»


- Коли книга зіштовхується з головою — й при цьому лунає глухий порожній звук, хіба завжди винна книга?
Георг Ліхтенберґ


- Гiрким словом каже солодку правду – книга.


- Книга вчить, як на світі жить.


- Книга немов вiкно, через яке видно душу автора.


- Дуже нелегко відшукати книгу, яка б навчила нас такої самої великої кількості речей, як книга, яку написали ми самі.
Фрідріх Ніцше


- Книга — це дзеркало. І якщо в нього зазирає мавпа, то з нього не може визирнути обличчя апостола.
Георг Кристоф Ліхтенберґ


- Книга була з тих, що їх хочеться перекласти на якусь абсолютно непоширену мову.
Еміль Кроткий 


- Книга в мить своєї появи ніколи не буває шедевром: вона ним стає.


Едмон і Жуль Гонкури- Книга дуже корисна. Вона заважає думати в той час, коли телевізор вимкнутий.
Жорж Елгозі


- Книга є кубічний шматок гарячого сумління, що димить, і більше нічого.
Борис Пастернак


- Книга є спосіб існування серіалів поза телебаченням.

Леонард Луїс Левінсон.  - Книга має бути або ясною, або чіткою, поєднати ці дві вимоги неможливо.
Бертран Рассел


- Книга має створювати читача.
Карел Чапек


- Книга, яка не збагачує читача, обкрадає його.
Цар Меламед   


- Книга... залишається німою не тільки для того, хто не вміє читати, а й для того, хто... не уміє витягти з мертвої букви живої думки.

Костянтин Ушинський
Категория: Планування роботи бібліотеки | Добавил: admin (03.03.2010)
Просмотров: 3561 | Рейтинг: 4.8/4 |
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Реєстрація | Вхід ]
Меню сайту
Категории каталога
Морально-етичне виховання [1]
Робота з фондом підручників [1]
Досвід роботи бібліотек [4]
Планування роботи бібліотеки [6]
Моделі бібліотек [5]
Організаційна культура бібліотеки [9]
Документи Асамблеї країн СНД [1]
З історіїї бібліотечної справи [1]
Форма входу
Пошук
Наші друзі

 
 
 
 
Каталог@Mail.ru - каталог ресурсов интернет Отрок.ua - Православный журнал для молодёжи  
Статистика
Опитування
Чи може інформація із Internet замінити користування бібліотеками?
Всього відповідей: 697
Міні-чат
Copyright MyCorp © 2018