Прес-РЕЛІЗ
«Я поклявся жодної хвилини короткого життя
свого не втрачати, не зробивши блага».
Микола Гоголь.
27 березня 2009 року Міністерство культури і туризму України, спільно з громадськістю, презентувало грандіозну програму відзначення 200-річчя від дня народження видатного українського письменника Миколи Гоголя.
Як письменник вшановується українцями на батьківщині та поза її межами; які заходи проводяться за ініціативи державних органів влади, громадськості та міжнародної спільноти; яким чином пропагується актуальний бренд видатного українця, – про це розповіли Міністр Василь Вовкун, актор Богдан Ступка, художник Сергій Якутович і режисер Влад Троїцький.
Реалізація програми вшанування творчості видатного письменника відбувається на підставі Указу Президента України від 18 серпня 2006 року та Розпорядження Кабінету Міністрів України щодо затвердження Плану заходів з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Миколи Гоголя.
34-а сесія Генеральної конференції ЮНЕСКО прийняла рішення про проголошення 2009 року «Роком Гоголя». На державному рівні 200-річчя від дня народження Миколи Гоголя відзначається в Україні, Росії, а також в культурно-інформаційних центрах при дипломатичних установах України за кордоном (зокрема, – в Казахстані, Білорусії, Грузії, Ізраїлі, Румунії, Китаї, Молдові, Польщі, США, Франції).
1 квітня 2009 року заступник Міністра Тимофій Кохан візьме участь в урочистостях у Москві. У той самий день Міністр Василь Вовкун відкриє «Тиждень Гоголя» у Парижі.
З 1 по 8 квітня 2009 року в штаб-квартирі ЮНЕСКО у Франції буде представлено виставку графічних робіт видатного українського художника Сергія Якутовича за мотивами творів М. Гоголя, а також відбудуться кінопокази фільмів «Гоголь. Загублений рай», «Тарас Бульба», «Вечір на Івана Купала», «Пропала грамота».
«Гоголь народився в Україні, і це його рік. Його Територія, його Простір і його Земля. Письменник, про якого не потрібно говорити занадто багато і неможливо сказати достатньо. Він – той геній, що складає слова в речення, перед якими всі рівні. Він стирає кордони країн, зупиняє час лінією пера, з’єднуючи покоління минулого, теперішнього, майбутнього», – Міністр Василь Вовкун.
В Україні з 23 березня по 8 квітня 2009 року заплановані мистецькі дійства, які найактуальнішим чином розкривають творчість українського письменника.
У лютому 2009 року російською стороною передано цифрові копії документів творчості письменника, які будуть експоновані 31 березня в Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва.
8 квітня, після повернення з Парижу, в Українському Домі буде представлено виставку Сергія Якутовича. З 1 по 4 квітня пройде показ нових та діючих театральних постановок Миколи Гоголя в найкращих українських театрах.
На батьківській Полтавщині письменника вшановують на державному рівні за участю Президента України відкриттям пам’ятників, святковими концертами, театралізованими виставами та художніми виставками.
З планом заходів 1 по 8 квітня 2009 року та переліком основних культурно-мистецьких заходів березня-квітня на Полтавщині можна ознайомитись на офіційному веб-сайті МКТ.
У цьому році засновано літературно-мистецьку премію імені М.В. Гоголя. Дана премія присуджується щороку за кращі літературні та мистецькі твори, що популяризують духовно-культурні надбання українського народу і сприяють поширенню позитивного іміджу України в світі. Обсяг премії – 12,420 тис. грн.
27 лютого 2009 року введено в обіг ювілейну монету, присвячену 200-річчю від дня народження письменника.
У 2008 році випущено зчіпку з двох марок «Микола Гоголь (1809-1852)» та «Тарас Бульба»; конверт «Перший день. 200-річчя від дня народження Миколи Гоголя (1809-1852); 21 березня 2008 року проведене спецпогашення.
У підготовці до Євро-2012 також розроблено туристичний маршрут, який об’єднує 4 райони області, пов’язані з життям і творчістю Миколи Гоголя. Створено туристично-рекреаційний кластер «Гоголівські місця Полтавщини».
Зведена інформація щодо стану виконання Указу Президента України та Плану заходів з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Миколи Гоголя розміщено на офіційному веб-сайті МКТ.
До проведення «Року Гоголя» долучилась громадськість, провідні музиканти й режисери.
1 квітня 2009 року в Москві, у клубі «Гоголь», Олег Скрипка влаштовує Етно-диско «Вечорниці». Вже декілька років поспіль в Україні проходить модерний та один з найбільших культурно-мистецьких проектів «ГОГОЛЬFest» режисера Влада Троїцького. Кожного року запрошених художників, режисерів та письменників бере під свій дах Микола Гоголь. |