Щодо благодійницької діяльності
Лист Державної податкової адміністрації України № 1635/7/23-4117 від 07.02.2000 р.
ДПА України розглянула лист ДПА в області щодо надання роз'яснення з питань благодійницької діяльності і повідомляє.
Згідно зі ст. 1 Закону України від 16.09.97 р. № 531/97-ВР "Про благодійництво та благодійні організації" благодійництво - це добровільна безкорислива пожертва фізичних та юридичних осіб у наданні набувачам матеріальної, фінансової, організаційної та іншої благодійної допомоги. Набувачі благодійної допомоги - це фізичні та юридичні особи, які потребують і отримують благодійну допомогу.
Відповідно до ст. 1 Указу Президента України від 04.07.98 р. № 738/98 "Про гуманітарну допомогу, що надходить в Україну" однією з форм благодійництва є гуманітарна допомога, що здійснюється у напрямках, визначених ст. 4 вищезазначеного Закону. Гуманітарна допомога може здійснюватись у вигляді коштів, матеріальних і нематеріальних активів, цінних паперів, що передаються (пересилаються), виконання робіт, надання послуг іноземними юридичними і фізичними особами безоплатно або як безповоротна фінансова допомога чи добровільні пожертвування. Відповідно до частини третьої ст. 3 вищезазначеного Указу, якщо кошти або товари (послуги), звільнені від оподаткування як гуманітарна допомога, були використані не за цільовим призначенням, тобто не виконані умови дотримання вимог ст. 4 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації", вони вважаються доходом і оподатковуються згідно із законодавством України.
Слід зазначити, що з 01.01.2000 р. набрав чинності Закон України від 22.10.99 р. № 1192-XIV "Про гуманітарну допомогу", ст. 1 якого визначено, що набувачами гуманітарної допомоги зі статусом юридичної особи можуть бути такі юридичні особи, які визначаються під терміном "отримувачі гуманітарної допомоги", тобто такі юридичні особи, яких зареєстровано в установленому КМУ порядку в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги: а) підприємства громадських організацій інвалідів, ветеранів війни та праці, а також підприємства, установи та організації, що утримуються за рахунок бюджетів та уповноважені ними державні установи; б) благодійні організації, створені у порядку, визначеному Законом України "Про благодійництво та благодійні організації" ; в) громадські організації інвалідів, ветеранів війни та праці, Товариство Червоного Хреста України та його обласні організації, творчі спілки, а також громадські організації, створені для здійснення передбаченої їх статутними документами екологічної, оздоровчої, аматорської, спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності; г) релігійні організації, зареєстровані у порядку, передбаченому Законом України "Про свободу совісті та релігійні організації" .
|