Понеділок, 18.11.2024, 05:19
Вітаємо на сайті САШБ! Гость | RSS

Славутицька асоціація шкільних бібліотекарів

Методична скарбничка бібліотечного фахівця

Головна » Статьи » Організація роботи бібліотеки » Організаційна культура бібліотеки

Роль громадських організацій в розвитку бібліотек навчальних закладів
Роль громадських організацій в розвитку бібліотек навчальних закладів
  
Виступ на Всеукраїнській науково-практичній конференції
«Стан та перспективи розвитку системи науково-інформаційного забезпечення освітянської галузі України»
  
Лідія Колосай,
голова Славутицької асоціації шкільних бібліотекарів,
методист методичного центру відділу освіти
виконавчого комітету Славутицької міської ради
Київської області.
 
7 листопада, 2007 року
 
Шановні учасники конференції!
Прийміть щирі вітання від освітянської громади міста Славутича!
  
Стратегічна мета трансформації українського суспільства полягає в розбудові суверенної і незалежної, демократичної, соціальної, правової держави. Реалізація цієї мети тісно пов’язана із формуванням громадянського суспільства, невід’ємним елементом якого є третій сектор.
  
Основою громадянського суспільства є громадські, благодійні організації, творчі спілки, інші установи та непідприємницькі товариства, що представляють інтереси різних корпоративних груп та мають забезпечувати взаємозв’язок органів публічної влади і суспільства, організовувати публічний діалог з приводу ключових питань розвитку держави та суспільства, розв’язувати питання самоорганізації різних сегментів громадського життя та самостійно вирішувати значне коло соціально важливих для суспільства проблем.
 
Цінність і значимість організацій третього сектору для сучасного українського суспільства полягає, зокрема, в тому, що вони відіграють роль своєрідного «буфера» між населенням і владою, виразника різноманітних думок і прагнень громадян. До того ж співробітники організацій, працюючи безпосередньо з представниками різних груп громадськості, впливають на формування громадської думки стосовно конкретної проблеми.
 
На сьогодні розробляється та обговорюється Концепція державної підтримки розвитку громадянського суспільства – документ, який покликаний встановити і формалізувати засади взаємовідносин органів публічної влади та громадянського суспільства.
 
Досвід демократичних держав світу засвідчує, що саме суспільна участь дозволяє домогтися більшої ефективності в багатьох сферах суспільного життя – від реалізації соціальної політики до сфери державного управління.
 
Серед форм реалізації громадських ініціатив: соціальні й освітні проекти, тренінги і дебати, взаємодія з органами публічної влади, сприяння самоорганізації населення, розширення доступу до інформації. Професійні об’єднання бібліотекарів функціонують у різних країнах світу більш ніж сто років.
 
В Україні роль громадської організації, котра опікується проблемами працівників бібліотечної сфери виконує Українська бібліотечна асоціація (УБА). Створюються асоціації, котрі представляють інтереси бібліотек окремих систем і відомств, як наприклад, Українська асоціація працівників бібліотек для дітей, або ж регіональні бібліотечні асоціації: Миколаївська, Запорізька, Донецька та ін. Ці організації сильні своєю незалежністю, незаангажованістю, вони спроможні порушувати питання, які, можливо, не насмілюються порушувати самі бібліотекарі, залежні від своїх керівників.
 
На даний момент у світі існують Міжнародна асоціація шкільних бібліотек (IASL) і Європейська мережа шкільних бібліотек та інформаційної грамотності ENSIL. Місія цих організацій полягає в тому, щоб працювати з владою і керівниками шкіл для вивищення престижу шкільних бібліотек.
 
В усьому світі професійні об’єднання стають головними розробниками стратегії і тактики розвитку бібліотек, ініціаторами законодавчих ініціатив, основними центрами підвищення кваліфікації бібліотечних працівників.
 
Міжнародна і національні асоціації шкільних бібліотекарів взаємодіють між собою, збагачуючи і оновлюючи бібліотечні технології і освітній процес, вони входять до Міжнародної асоціації світових бібліотечних систем (ІФЛА).
 
Міжнародна асоціація шкільних бібліотек – унікальна автономна організація, члени якої представляють понад 80 країн світу. Асоціація діє уже більше 30 років і успішно допомагає становленню і розвитку системи шкільних бібліотек і науковому узагальненню їх діяльності – шкільному бібліотекознавству.
 
Місія МАШБ, як записано в установчих документах, полягає в створенні міжнародної трибуни для всіх зацікавлених в сприянні успішній діяльності шкільних бібліотек як важливого елемента навчального процесу.
 
Досвід таких потужних асоціацій, як Міжнародна асоціація шкільних бібліотек, Американська асоціація шкільних бібліотек, Асоціація шкільних бібліотек Великобританії засвідчує їхній серйозний вплив на національні пріоритети в освіті через зміцнення шкільних бібліотек і соціальний захист їх працівників.
 
В зарубіжних країнах шкільні бібліотеки це – центри інформації і документного забезпечення навчального процесу. Саме вони відіграють ключову роль в створенні інформаційного і культурного середовища школи.
 
З 2000 року в Російській бібліотечній асоціації досить успішно діє секція шкільних бібліотек, а вже у 2004 році наші російські колеги створили самостійне професійне об’єднання – Російську шкільну бібліотечну асоціацію. До проблем шкільних бібліотек прикута увага перших осіб Російської федерації, про що красномовно свідчать масштаби Всеросійського фестивалю “БиблиОбраз” під патронатом Людмили Путіної.
 
Ідея створення асоціації шкільних бібліотек України лунає в колах провідних фахівців галузі досить давно. Однак, на сьогодні такої структури немає.
 
Шкільні бібліотеки – найчисельніша мережа бібліотек України – понад 20 тисяч.
 
Впродовж багатовікової історії бібліотека в школі була і є нині найважливішим культурно-освітнім, виховним та науково-методичним центром, який виконує функцію інформаційного супроводу навчальної і освітньої діяльності.
 
Однак, сьогодні вона починає суттєво відставати від змін у суспільстві. Недолугість нормативно-правової бази, відсутність фінансових витрат на утримання бібліотек навчальних закладів, невизначеність соціального статусу їх працівників гальмують їх розвиток. Шкільна бібліотека здебільшого знаходиться на задвірках розвитку школи, а шкільні бібліотекарі роз’єднані, соціально і професійно не захищені.
 
Аналіз запитань, котрі надходять до рубрики «Юридична консультація» в педагогічних виданнях підтверджує, що нерозв’язаних питань у бібліотекарів більше ніж достатньо. Це і невизначеність в оплаті праці, і в процедурі проведення атестації шкільних бібліотекарів. В кожному регіоні, в кожному навчальному закладі чиновники трактують нормативні документи на свій розсуд. Вкрай необхідні чіткі інструкції і роз’яснення із застосування нормативно-правових документів Міністерства культури і туризму України в закладах освіти.
 
Масштаби проблеми настільки великі, що необхідність у створенні такої громадської трибуни як асоціація давно назріла. Адже в нашій з вами сфері відсутня інфраструктура, котра б лобіювала інтереси шкільних бібліотек в органах державної влади. Особливо це актуально в умовах відсутності органу в структурі Міністерстві освіти і науки України з питань функціонування шкільних бібліотек.
 
Що може асоціація?
  • асоціація – це можливість змінити професійну самосвідомість і продемонструвати реальну силу, від якої залежить подальший успішний розвиток як бібліотечної справи, так і освіти в цілому; 
  •  асоціація – це реальний механізм впливу на формування бібліотечної політики, визначення місії бібліотеки в навчальному закладі;
  • асоціація – це можливість привернути увагу до потреб бібліотеки, можливість змінити ставлення до неї як бібліотечної так і педагогічної громадськості;
  • асоціація – це можливість поповнювати знання, обмінюватися досвідом, ділитися проблемами, спільно з колегами розробляти і впроваджувати нові технології, реалізувати різноманітні проекти, це стимул до творчого зростання;
  • асоціація – це захист професійних і соціальних прав бібліотечних працівників.
Можливо сьогодні є сенс об’єднати зусилля навколо Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В.О.Сухомлинського і почати велику, але вкрай необхідну справу – створення Української асоціації шкільних бібліотекарів. Саме з такою ініціативою сьогодні перед вами виступає Славутицька асоціація шкільних бібліотекарів, яку я маю честь презентувати.
 
28 серпня 2007 року ми одержали свідоцтво про державну реєстрацію і свій власний номер в Єдиному реєстрі юридичних осіб.
 
Цьому передувала велика, тривала і копітка робота. Розвиток інформаційної інфраструктури є одним із пріоритетних напрямків соціально-економічного розвитку нашого міста. Бібліотечні установи відомі і знані далеко за його межами. Мабуть немає особливої потреби представляти систему освітянських бібліотек нашого міста, адже досвід творчого колективу бібліотекарів неодноразово презентувався на сторінках фахових бібліотечних і педагогічних видань.
 
Перебуваючи в непростих фінансових умовах, не зупиняючись на досягнутому бібліотекарі міста постійно демонструють високий професіоналізм, наявність потужного творчого потенціалу і невичерпність людських ресурсів, - про що красномовно свідчать не лише кількісні і якісні показники їхньої роботи, а й численні перемоги у різноманітних фахових і творчих конкурсах різного рівня.
 
Ми в Славутичі давно розв’язали проблему атестації бібліотекарів шкіл. Положення про атестацію бібліотекарів навчальних закладів, розроблене нами на основі відповідного документа Мінкультури, і схвалене науково-методичною радою Київського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів, чітко регламентує дану процедуру, дає можливість бібліотекарям підвищувати свій фаховий і кваліфікаційний рівень. На разі, з виходом оновленого положення Міністерства культури і туризму внесено відповідні поправки і до нашого локального документа, відбулося його затвердження рішенням колегії відділу освіти.
 
До штатного розпису бібліотек навчальних закладів введено додаткові штатні одиниці, вже другий рік бібліотекарі одержують матеріальну допомогу на оздоровлення.
 
Однак ентузіазму бібліотекарів, розуміння і підтримки адміністрації та батьківської громадськості виявляється недостатньо для того, щоби реалізувати гарантоване конституційне право на доступ до інформації, на якісну освіту і культурний розвиток. Сьогодні проблеми, які стоять перед шкільними бібліотеками нашого міста, а саме: відсутність фінансування витрат на поповнення фондів, оновлення бібліотечних меблів, моральна застарілість наявного комп’ютерного обладнання, відсутність доступу до мережі Інтернет, соціальна незахищеність працівників бібліотек тощо, потребують комплексного, системного розв’язання силами місцевої громади. Адже урядова стриманість щодо утримання бібліотек навчальних закладів призвела не лише до збіднення інформаційної бази освіти, різко падає грамотність, духовний та культурний рівень молодого покоління. Численні дослідження доводять тезу про те, що учні досягають великих успіхів у навчанні, коли вони мають доступ до шкільної бібліотеки з потужними інформаційними ресурсами. На жаль, реальність полягає в тому, що на сьогоднішній день бібліотеки наших шкіл уже не відповідають вимогам суспільства, насиченого інформацією і новітніми інформаційно-комунікаційними технологіями.
 
Ці та інші передумови поклали початок формуванню асоціації. Тут варто зазначити, що міське методичне об’єднання бібліотекарів навчальних закладів Славутича давно функціонує як громадська організація, хоч і не було відповідним чином оформлено.
 
23 жовтня 2006 року в ході круглого столу, проведеного в рамках відзначення Міжнародного дня шкільних бібліотек, було прийнято рішення створити міську асоціацію. Організаційна робота тривала майже рік: розробка і обговорення уставу, проведення установчих зборів, одержання свідоцтва про державну реєстрацію, облік у різноманітних фондах і т.д. Ця робота сьогодні ще триває. Однак гордість від того, що тепер ми – асоціація, потужна впливова сила, спроможна розв’язати будь-яку проблему, додає нам оптимізму і віри в свої власні сили.
 
Відповідно до статутних документів основна мета нашої діяльності – консолідація зусиль працівників бібліотек навчальних закладів міста для захисту загальних інтересів і досягнення спільних цілей в напрямку модернізації бібліотечно-інформаційного супроводу освітньої галузі, забезпечення конституційних прав користувачів на доступ до інформації.
 
Виходячи із мети, ми ставимо перед собою такі завдання:
  • формування в суспільстві усвідомлення пріоритету бібліотеки як важливого центру соціально-культурного, економічного та міжнародного спілкування, привернення уваги міської громади до її проблем;
  • сприяння вдосконаленню бібліотечного законодавства, органiзацiї та управлiння бiблiотечною справою, здійсненню в суспільстві принципів свободи та повноти iнформацiї, розвитку та збагаченню інформаційного ринку;
  • сприяння формуванню i зберіганню документально-iнформацiйних ресурсів, забезпеченню доступу користувачів до всього обсягу накопичених в бібліотеках знань та інформації;
  • підтримка інноваційної діяльності бібліотекарів навчальних закладів м. Славутича;
  • модернізація бібліотек навчальних закладів на основі впровадження досягнень вітчизняного і світового досвіду діяльності шкільних бібліотекарів;
  • підвищення рівня професійної кваліфікації і культури бібліотекаря навчального закладу; 
  •  здійснення інших заходів для вирішення теоретичних і практичних проблем розвитку освітянських бібліотек.
Сьогодні шкільній бібліотеці щоб вижити, а тим паче відповідати потребам навчального процесу, необхідно заявити про себе як про установу, спроможну забезпечити якісне задоволення потреб користувачів.
 
Ми усвідомлюємо, що діяльність шкільних бібліотек має бути помітною, а це неможливо без наполегливої та кропіткої роботи з підвищення її соціального статусу.
 
Пріоритетними напрямками, що визначають бібліотечну політику в місті для нас є:
 
- аналіз і прогнозування розвитку системи освітянських бібліотек;
- організація і керування організаційними процесами в шкільній бібліотеці;
- створення системи безперервної освіти бібліотечних працівників;
- розвиток професійних контактів.
 
Ми глибоко переконані в тому, що шкільна бібліотека повинна перебувати в сфері відповідальності як місцевих так і державних органів влади.
 
  • І тому ми намагаємося донести до громадськості, що шкільні бібліотеки і шкільні бібліотекарі – це важливо! Для реалізації цієї мети ми виступаємо з різноманітними ініціативами, а саме:
  • широке відзначення Міжнародного дні шкільних бібліотек; презентація діяльності шкільних бібліотек в засобах масової інформації;
  • соціальне партнерство з різноманітними громадськими об’єднаннями, установами, підприємствами та організаціями;
  • розробка цільових проектів і комплексних програм, спрямованих на просування читання і інформаційної грамотності;
  • організація різноманітних акцій, творчих конкурсів тощо.
„Шкільна бібліотека-запорука успішного навчання!” - саме під таким гаслом бібліотекарі, вчителі та учні шкіл міста відзначили 22 жовтня Міжнародний День Шкільних Бібліотек – 2007.
 
Як відомо, в Україні Всеукраїнський день бібліотек святкують 30 вересня. Але шкільні бібліотеки в усьому світі мають свій особливий день - Міжнародний День Шкільних Бібліотек, який відзначається щорічно четвертого понеділка жовтня, починаючи з 1999 року. Мета цього свята – підкреслити ключову роль шкільних бібліотек у справі навчання та виховання дітей та привернути увагу суспільства до критичного становища, в якому опинилися шкільні бібліотеки сьогодні.
 
В Славутичі цей День відзначається вдруге. Серед заходів Дня-2007 - бібліотечні уроки, книжкові виставки, конкурси малюнків та вітальні листівки для шкільних бібліотекарів.
 
Знаковою подією Дня – 2007 стало проведення за ініціативою Славутицької асоціації шкільних бібліотекарів круглого столу для бібліотекарів, керівників навчальних закладів, представників органів влади, громадських організацій та батьківської громади. Адже вперше за всю історію міста за круглим столом разом із шкільними бібліотекарями зібралися перші особи Славутича для обговорення шляхів подолання скрутного становища, в якому опинилися шкільні бібліотеки міста сьогодні.
 
З цікавістю учасники круглого столу сприйняли огляд-презентацію про особливості святкування Міжнародного дня шкільних бібліотек у різних країнах світу. Країни, які долучаються до святкування цього Дня, надсилають на сайт Міжнародної асоціації шкільних бібліотек різноманітні матеріали, презентуючи свої шкільні бібліотеки на світовому рівні. Нам особливо приємно усвідомлювати, що саме завдяки інформації, яка надійшла з маленького містечка Славутич, серед країн, які святкують Міжнародний день шкільних бібліотек, з’явилася і Україна.
 
Отож, справжнім подарунком та натхненням для роботи стало привітання, яке надіслала Президент Європейського відділення Міжнародної Асоціації шкільних бібліотек Лауренсе Дас для шкільних бібліотекарів м. Славутича.
 
Учасники круглого столу, високо оцінюючи досягнення і здобутки бібліотек навчальних закладів міста, зосередили свою увагу на тих численних проблемах, котрі сьогодні потребують якнайшвидшого розв’язання. Розмова мала діловий і конструктивний характер.
 
В ході дискусії свої пропозиції висловили як бібліотекарі, так і директори навчальних закладів. Було запропоновано:
  • в найближчі терміни розробити міську програму “Шкільна бібліотека” на період 2008-2012 рр. передбачивши належне її фінансування;
  • включити до загальноміської акції “”Людина року” номінацію “Бібліотекар року”;
  • оголосити благодійну акцію “Супермодерний комп’ютер – в шкільну бібліотеку!”
Секретар Славутицької міської ради Леонець Л.Г. запевнила, що зустріч за круглим столом на такому рівні матиме свої позитивні результати, і що розроблена програма “Шкільна бібліотека” та “Рекомендації круглого столу” будуть підтримані депутатами та міською владою. Наприкінці зустрічі присутні схвалили текст звернення до Міського голови і висловили надію, що спільними зусиллями Славутицькій громаді вдасться перетворити шкільні бібліотеки міста на сучасні, комфортні, потужні інформаційні центри. Адже наші діти мають такі самі права на вільний доступ до різноманітних джерел інформації в шкільній бібліотеці, як і тисячі дітей в розвинених країнах світу.
 
Система безперервної освіти бібліотечних кадрів передбачає цілий комплекс методичних заходів, спрямованих не лише на підвищення фахового рівня бібліотечних працівників, а й на пошук союзників і партнерів модернізації шкільної бібліотеки.
 
Перш за все, ми ставимо перед собою мету закріпити в свідомості керівників освіти, директорів шкіл думку про шкільну бібліотеку як генератора і каталізатора духовного і інтелектуального середовища школи. Для реалізації цієї мети ми ініціювали проведення круглого столу за участю керівників навчальних закладів з проблеми «Імідж бібліотеки навчального закладу та шляхи його формування». Готуючи презентацію бібліотеки свого навчального закладу, кожен з керівників, мусив переосмислити власне бачення ролі і місця бібліотеки в навчальному процес, в інфраструктурі закладу. Як наслідок, мобілізація органів батьківського самоврядування на організацію благодійної допомоги бібліотеці, ремонт бібліотечних приміщень, забезпечення комп’ютерною технікою тощо.
 
Результативним також був семінар-тренінг для бібліотекарів і заступників директорів, які курують бібліотеки з теми “ Проектна діяльність бібліотек в умовах модернізації освіти”.
 
Серед успішних ініціатив асоціації можна назвати:
  • загальноміську акцію “”Рік читання”
  • огляд-конкурс індивідуальних і колективних творчих проектів “Бібліотека ХХІ століття” в рамках Всеукраїнської акції “Живи, книго!”
  • святкування Всесвітнього дня книги та авторського права 
Розробляючи стратегію діяльності асоціації, ми зрозуміли свою місію так: через зміцнення шкільних бібліотек створити оптимальні умови для формування творчих, конкурентноздатних юних славутчан як майбутнього стратегічного ресурсу. Відтак сьогодні ми ініціюємо розробку і реалізацію дослідно-експериментальної програми “Читання – шлях до успіху”, спрямованої на розвиток і підтримку читання як запоруки майбутнього життєвого успіху в глобалізованому суспільстві знань, в якому ключовим буде інтелектуальний і творчий потенціал особистості. Створення громадської організації ми розглядаємо як спосіб підтримки одне одного, можливість повірити в свої сили, можливість підтримувати бібліотечний простір в регіоні.
Активізуємо людський потенціал. Щорічно аналізуємо результативність роботи шкільних бібліотек, визначаємо рейтинг бібліотек, відзначаємо переможців.
 
Дійовий механізм реалізації цілей асоціації – розвиток соціального партнерства з державними установами, громадськими і комерційними підприємствами і організаціями. Коло партнерів може бути надзвичайно широким:
 
- засоби масової інформації;
- депутати міської ради;
- громадські організації, об’єднання, благодійні фонди тощо.
 
Союзником і партнером асоціації у популяризації шкільних бібліотек стали засоби масової інформації. Бібліотечна тематика сьогодні присутня в інформаційних випусках міського телебачення. На шпальтах міської газети друкуються розповіді про найцікавіші бібліотечні заходи, про бібліотекарів-новаторів тощо Маємо підтримку і розуміння серед депутатів міської ради, налагоджуємо контакти з місцевими громадськими організаціями.
 
Розуміючи, наскільки стратегічно важливо об’єднуватися з бізнесовими структурами, урядом різного рівня та спорідненими організаціями і що лише в єднанні наша сила, сьогодні ми тісно співпрацюємо з навчально-технологічним центром “ORT”, де проводимо тренінгові навчальні заняття, опановуємо інформаційні технології. Допомагаємо бібліотекарям зрозуміти їхню роль у запровадженні інформаційних технологій.
 
Серед першочергових заходів, які САШБ має намір вжити для реалізації своєї місії:
 
- ініціювання через асоціацію оновлення нормативно-правової бази для бібліотек навчальних закладів;
- виконання соціальних проектів на замовлення органів місцевої влади - проведення круглих столів, дискусій, виставок тощо.
 
Діяльність асоціації не обмежується межами Славутича. Сьогодні нами налагоджені контакти з Міжнародною асоціацією шкільних бібліотек, зокрема, через її Європейську дирекцію.
 
І наостанок, ще кілька рекомендацій Міжнародної конференції “Інформаційне суспільство ХХІ століття: роль бібліотечних асоціацій (Будапешт, травень 1998 року)”
 
· Співпрацюйте для виживання, розвитку, процвітання!!!
· Співпрацюйте із асоціаціями та зацікавленими групами.
· Співпрацюйте з різними типами та видами бібліотек.
· Співпрацюйте з різними країнами/регіонами.
· Зміцнюйте людську мережу.
· Доводьте та розповсюджуйте нову інформацію серед бібліотекарів країни.
· Кооперація – це троянда з шипами! Вона вимагає хоробрості, оптимізму, моральної зрілості та готовності до компромісу
· Єдність – це сила!
 
Підсумовуючи сказане, варто наголосити, що новостворена організація – Славутицька асоціація шкільних бібліотекарів – важливий і ефективний ресурс в регіональній бібліотечній і освітній політиці, додатковий інструмент залучення регіональних ресурсів, що дозволить перетворити шкільні бібліотеки на справжні потужні інформаційні центри підтримки освіти і виховання. І ще. Наша асоціація відкрита для спілкування. На часі – налагодження професійних контактів, пошук партнерів. Будемо щиро раді дружнім контактам з іншими подібними об’єднаннями, котрі діють на території України і за її межами.


Источник: http://www.sasl.at.ua
Категория: Організаційна культура бібліотеки | Добавил: admin (09.01.2008)
Просмотров: 3030 | Рейтинг: 5.0/1 |
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Реєстрація | Вхід ]
Меню сайту
Категории каталога
Морально-етичне виховання [1]
Робота з фондом підручників [1]
Досвід роботи бібліотек [4]
Планування роботи бібліотеки [6]
Моделі бібліотек [5]
Організаційна культура бібліотеки [9]
Документи Асамблеї країн СНД [1]
З історіїї бібліотечної справи [1]
Форма входу
Пошук
Наші друзі

 
 
 
 
Каталог@Mail.ru - каталог ресурсов интернет Отрок.ua - Православный журнал для молодёжи  
Статистика
Опитування
Чи може інформація із Internet замінити користування бібліотеками?
Всього відповідей: 705
Міні-чат
Copyright MyCorp © 2024